micUrszula Lubczyńska-Gładkatoday7 sierpnia 2023 108 2
Gościem Urszuli Lubczyńskiej–Gładkiej jest Elżbieta Musiał, poetka, eseistka, publicystka i graficzka. Rozmowa dotycząca twórczości i tworzenia, roli kobiet, czasu, przemijania i śmierci, przeplatana jest fragmentami ścieżki dźwiękowej z filmu poetyckiego, aktorskiego, niezależnego z 2022 roku – “Kręgi na wodzie”, w reżyserii i według scenariusza Elżbiety Musiał.
Elżbieta Musiał – autorka 14 książek głównie poetyckich (w tym 8 poematów) oraz eseistycznej. Laureatka Nagrody im. J. Słowackiego za całokształt twórczości poetyckiej, szczególnie za odnowienie formy poematu, za eseistykę i krytykę literacką (2018). Inne nagrody literackie za książki: Świętokrzyska Premiera Literacka 2001 za t. „Tatuaż z obłoków”; pierwsza nagroda w II Konkursie literackim im. Stefana Żeromskiego (2014) oraz Nagroda im. Piotra Kuncewicza (2015) za t. „Mówię pochyloną cambrią” (4 poematy); wyróżnienie podczas XXXV Międzynarodowego Listopada Poetyckiego za poemat „Na zdjęciu wciąż żyjemy” (2012). Wiersze i poematy tłumaczone były na niemiecki, angielski, bułgarski, rosyjski, litewski, ukraiński, białoruski, słowacki, bułgarski i serbski. Eseje i recenzje publikuje najczęściej na portalu „Pisarze.pl”, w „Migotaniach”, „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”.
Wyreżyserowała (wg własnego scenariusza) dwa filmy krótkometrażowe: eksperymentalny „Miej choć odwagę pamiętać” w 2020 r. oraz w 2022 film poetycki, aktorski, niezależny „Kręgi na wodzie”.
Należy do Związku Literatów Polskich oraz Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymała odznakę Zasłużony Działacz Kultury (2002) oraz Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2014).
ma na swoim koncie ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in. w Warszawie, w Sofii, Warnie, Moskwie, St. Petersburgu, Lubece; ponad 60 wystawach zbiorowych. Uczestniczka międzynarodowych plenerów i projektów interdyscyplinarnych, np. Moskwa – Petersburg, w Sztokholmie, Czechach i na Litwie. Obrazy znalazły się w zbiorach Instytutu Polskiego w Moskwie i Sofii, w merostwie St. Petersburga oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za daleką granicą, np. w Tybecie. Reprodukcjami prac opatrzono wiele okładek antologii i czasopism oraz ponad 40 książek {m.in. rosyjskie wydanie dzieł zebranych K.I. Gałczyńskiego Farlandia, czyli podróż do ciemnogrodu; Poeci Gałczyńskiemu; Pamięć. Poeci Sankt Petersburga (na 300-lecie Petersburga); zbioru opowiadań Trzynasta kategoria rozsądku Zygmunta Krzyżanowskiego (pierwsze polskie wydanie opowiadań Krzyżanowskiego)}. Sama projektuje okładki swoich książek i ich wnętrza wzbogaca autorskimi grafikami.
Słuchasz, ale czy pomagasz?Ten podcast nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! |
DZIĘKUJEMY SERDECZNIE ZA CYKLICZNE WSPARCIE PATRONOM.
Chcesz aby Twoje imię i nazwisko znalazło się wśród Patronów Radia z QLTURĄ? Zostań nim i wspieraj Radio na Zrzutka.pl
Strona radiozkultura.pl korzysta z plików cookies. Czym są pliki cookies i jak je zablokować dowiesz się czytając Politykę prywatności.
Radio nie funkcjonowałoby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
COPYRIGHT © 2020-2021. INSTYTUT KULTURY IRENEUSZA ŚLUSARCZYKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. DESIGNED BY EDGAR WOJTASIAK