Radiowo, rowerowo, kulturalnie
micStanisław Osowski, Urszula Lubczyńska-Gładka, Ireneusz Ślusarczyk i Edgar Wojtasiaktoday13 listopada 2023 118 3
Pierwszymi właścicielami Imielna byli Porajowie, prawdopodobnie potomkowie czeskiego rycerza Poraja, brata samego św. Wojciecha.
Romański kościół w Imielnie to perła architektury sakralnej. Kościół powstał ok. 1224 r., a wznieśli go z kamiennych ciosów wapienia pińczowskiego, budowniczowie cysterscy Jędrzejowa. Obecną bryłę kościoła zakłócają dobudówki, wykonane w XV i XVII w. – od północy m.in. kaplica barokowa i zakrystia, od południa zaś – kaplica gotycka, zachował się natomiast układ wnętrza. Kościół był trójnawową świątynią z prosto zamkniętym, dużym prezbiterium przykrytym dwoma przęsłami sklepienia żebrowego. Z okresu pierwotnego pochodzą mury obwodowe.
W północnej ścianie prezbiterium kościoła zachowały się półkoliście zamknięte pierwotne otwory okienne, znajdują się tam także tzw. służki – kolumienki, które podtrzymywały romańskie sklepienie. Po lewej stronie ołtarza widoczny jest zamurowany późnogotycki portal, zaś obecnie do zakrystii prowadzi okazały barokowy portal z marmuru i kute XVII-wieczne drzwi. Witraże wyobrażające św. Julię i cesarza Konstantyna sprowadziła w 1880 r. z Paryża rodzina Pusłowskich.
Warto zobaczyć:
Z Imielna kierujemy się na północny zachód i przez Jakubów, Dalechowy, Węgleniec docieramy do Piasków i dojeżdżamy do Jędrzejowa.
Słuchasz, ale czy pomagasz?Ten podcast nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! |
Radiowo, rowerowo, kulturalnie
DZIĘKUJEMY SERDECZNIE ZA CYKLICZNE WSPARCIE PATRONOM.
Chcesz aby Twoje imię i nazwisko znalazło się wśród Patronów Radia z QLTURĄ? Zostań nim i wspieraj Radio na Zrzutka.pl
Strona radiozkultura.pl korzysta z plików cookies. Czym są pliki cookies i jak je zablokować dowiesz się czytając Politykę prywatności.
Radio nie funkcjonowałoby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
COPYRIGHT © 2020-2021. INSTYTUT KULTURY IRENEUSZA ŚLUSARCZYKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. DESIGNED BY EDGAR WOJTASIAK