Ruszyła 2. edycja konkursu literackiego LEMOWISKO. W tym roku uczestnicy muszą dokończyć niedokończony utwór Stanisława Lema pt. „Sknocony kryminał”. Na podstawie zwycięskiej pracy powstanie krótkometrażowy film animowany.
W zeszłym roku, z okazji 100-lecia urodzin wielkiego mistrza science-fiction, uruchomiono premierową edycję projektu LEMOWISKO, w którym uczniowie klas 1-2 (licea i technika) musieli przedstawić literacką wizję przyszłości Polski przez pryzmat rozwoju technologicznego. Duże zainteresowanie konkursem skłoniło jego organizatora – Fundację Forum Zrównoważonej Technologii – do kontynuacji projektu.
Druga edycja konkursu stawia przed uczniami szkół ponadpodstawowych (wszystkich klas) nie lada wyzwanie. Tym razem zadanie konkursowe polega bowiem na przygotowaniu tekstu literackiego (np. wypracowania), będącego autorską (tj. samodzielną) wersją zakończenia tzw. „Sknoconego kryminału”, czyli utworu kryminalnego stworzonego przez Stanisława Lema, które urywa się w kluczowym momencie, gdyż autor uznał, że… nie warto go kontynuować. Powieść została napisana w latach 50-tych XX wieku i ma formę „klasycznego czarnego romansu detektywistycznego”. Co ciekawe, została ona odkryta dopiero po śmierci pisarza, podczas przeglądania jego archiwum.
– Cieszymy się, że dzięki wsparciu naszych partnerów możemy kontynuować projekt, którego celem jest propagowanie życia i twórczości Stanisława Lema w gronie młodzieży. Lem to absolutny klasyk światowej literatury fantastyczno-naukowej, którego książki przetłumaczono na ponad czterdzieści języków, a ich łączny nakład przekroczył 30 milionów egzemplarzy. Mimo iż większość jego dzieł zostało wydanych dekady temu, poruszana w nich tematyka i dylematy są wciąż aktualne – mówi Michał Hasik, prezes zarządu Fundacji Forum Zrównoważonej Technologii.
Nad przebiegiem konkursu czuwać będzie profesjonalne jury, które wyłoni laureatów i zwycięzcę konkursu. Organizatorzy ufundują nagrody w postaci 10 nowoczesnych tabletów, natomiast zwycięskie opowiadanie zostanie zekranizowane w formie krótkometrażowego filmu animowanego. Dodatkowo, pierwszych 1500 uczestników konkursu otrzyma koszulki oraz kubki z wizerunkiem wielkiego mistrza science-fiction.
Prace konkursowe, które muszą się mieścić w ustalonych ramach objętościowych (tj. do 3 stron formatu A4), należy składać do 31 stycznia 2023 roku. Zwieńczeniem konkursu będzie Kongres online LEMx, który odbędzie się w połowie marca 2023. To właśnie podczas jego trwania zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu.
W gronie partnerów projektu znaleźli się: Fundacja ARP, Fundacja Lotto, Fundacja Orlen, Fundacja State of Poland, Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema oraz Rok Lema.
Partnerami medialnym projektu są: Fahrenheit.net.pl, ISBtech.pl, Radio z QLTURĄ oraz KulturalneMedia.pl.
Więcej informacji o konkursie znajduje się na oficjalnie stronie projektu: https://www.lemowisko.pl/.
Czytasz, ale czy pomagasz?Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! |
Written by: Redakcja
Już po raz 18. w Pińczowie zorganizowane zostało zorganizowane piękne święto muzyki – Zaduszki Jazzowe. Od piątku 28 października do niedzieli 30 października Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury było ważnym punktem na jazzowej mapie Polski. 18. Zaduszki Jazzowe w Pińczowie / fot. Leszek Kowalski Zaduszki w tym roku rozpoczął spektakl – widowisko słowno-muzyczne „Słowo i jazz. Tyrmand. Dziennik 1954” – w reżyserii Jerzego Zelnika, który zagrał także tytułową rolę. Leopold Tyrmand […]
today3 listopada 2022 40 2
DZIĘKUJEMY SERDECZNIE ZA CYKLICZNE WSPARCIE PATRONOM.
Chcesz aby Twoje imię i nazwisko znalazło się wśród Patronów Radia z QLTURĄ? Zostań nim i wspieraj Radio na Zrzutka.pl
Strona radiozkultura.pl korzysta z plików cookies. Czym są pliki cookies i jak je zablokować dowiesz się czytając Politykę prywatności.
Radio nie funkcjonowałoby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
COPYRIGHT © 2020-2021. INSTYTUT KULTURY IRENEUSZA ŚLUSARCZYKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. DESIGNED BY EDGAR WOJTASIAK