Wycinanki z papieru – kiedyś zdobiły niemal każdy wiejski dom i do dziś uznaje się je za symbol polskiej sztuki ludowej. W ramach projektu „Przystań kultury ludowej” Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury zaprasza 28 kwietnia na warsztaty wycinankarskie, które poprowadzi absolutna mistrzyni – artystka ludowa Lucyna Kozłowska.
Warsztaty wycinanki ludowej to jeden z elementów Akademii Folkloru, w ramach której chcemy pokazywać i promować piękno polskiej sztuki ludowej. Złożą się na nią warsztaty rękodzielnicze, ceramiczne, tworzenia pająków, warsztaty tańca ludowego, lekcje „ABC kultury ludowej” w przedszkolach oraz występ profesjonalnego zespołu tańca ludowego. Wszystko to wspólnie tworzy „Przystań kultury ludowej” – projekt Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
Kwietniowe warsztaty wycinanki będą pierwszym działaniem projektowym. Poprowadzi je artystka ludowa Lucyna Kozłowska, która jest jedyną w regionie artystką ludową zajmującą się tą zapomnianą już dziedziną. Jej prace, to nie tylko proste wzory, a całe sceny z legend świętokrzyskich. Tworzy absolutnie unikalną świętokrzyską wycinankę ludową.
Warsztaty odbędą się 28 kwietnia 2022 i podzielone będą na dwie grupy: dzieci i dorośli. Udział w warsztatach jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy (tel. 41 357 2424). Serdecznie zapraszamy.
Czytasz, ale czy pomagasz?
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
Czytasz, ale czy pomagasz?
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
W sobotę, 19 marca 2022 r. w Pawilonie Wystawowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie odbył się koncert „Oratorium Jędrzejowskie”. Było to premierowe wykonanie Oratorium Jędrzejowskiego napisanego przez Ireneusza Ślusarczyka i wykonanego przez Tomka Wachnowskiego, który także skomponował do niego muzykę. Oratorium Jędrzejowskie powstało dla upamiętnienia 750-lecia Jędrzejowa. Koncert miał bardzo starannie przygotowaną oprawę. W nieco tajemniczej dekoracji, złożonej z obrazów Zbigniewa Kasprzaka, przedstawiających głównie Archiopactwo Cystersów Jędrzejowie, w towarzystwie zakonnych […]