Uroczystość w Parku Miejskim i w Centrum Kultury upamiętniła 1. rocznicę śmierci Andrzeja Kalinina, wybitnego pisarza pochodzącego z Jędrzejowa.
W uroczystości wzięła udział rodzina pisarza, wraz z małżonką oraz grupa jego przyjaciół. Goście przyjechali na zaproszenie burmistrza Jędrzejowa Marcina Piszczka, który zainicjował to wydarzenie, które ma być formą upamiętnienia wybitnego pisarza, który w Jędrzejowie spędził dzieciństwo i wczesne lata młodości, ukończył tutaj szkołę podstawową i liceum. Jędrzejów, ludzie z nim związani, miejsca, wydarzenia pojawiają się na kartach książek Andrzeja Kalinina, mieszka tutaj część jego rodziny. Miastu swojej młodości poświęcił pisarz wydane w 2011 roku „Opowieści o świcie i zmierzchu – rzecz o dawnym Jędrzejowie i nie tylko”, gdzie zamieścił wspomnienia swoje i swoich kolegów z lat szkolnych: Zbigniewa Ciałowicza, Józefa Gierczaka, Jana Hatysa i Jana Zająca.
W sobotę 11 czerwca w Parku Miejskim przy ulicy Św. Barbary zasadzony został Dąb Pamięci Andrzeja Kalinina, a następnie w Centrum Kultury odbyło się spotkanie literacko-artystyczne, poświęcone osobie i twórczości pisarza.
Spotkanie poprowadziła Urszula Lubczyńska-Gładka, fragmenty książek Andrzeja Kalinina czytał aktor teatralny i filmowy Mirosław Bieliński, natomiast o rodzinie Kalininów i spotkaniach z pisarzem opowiadała Beata Znojkowa, autorka niedawno wydanej książki „Historie jędrzejowskich rodzin”. W części artystycznej wystąpili młodzi wokaliści z Małej Akademii Śpiewu prowadzonej przez Małgorzatę Piszczek – bracia Antoni i Grzegorz Burzawa oraz aktorzy Teatru Młodego Aktora przy Centrum Kultury, którego instruktorem i reżyserem jest Ireneusz Ślusarczyk – zarazem pomysłodawca całości tego pełnego wzruszeń spotkania.
Andrzej Kalinin (1933-2021) – pisarz, publicysta, pochodzący z Jędrzejowa. Członek Pen Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowany Medalem Gloria Artis, laureat nagród literackich: Czesława Miłosza za książkę „…i Bóg o nas zapomniał” (lektura szkolna w gimnazjum), Solidarności za książkę „W cieniu złych drzew”, Karola Miarki za całokształt twórczości. Wyróżniony wieloma nagrodami i tytułami, w tym także tytułem Jędrzejowianin Roku 2000.
Czytasz, ale czy pomagasz?
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
W pawilonie wystawowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie odbył się wieczór promujący nową książkę jędrzejowskiej pisarki i dziennikarki, Beaty Znojkowej. Książka nosi tytuł „Historie jędrzejowskich rodzin”. Beata Znojkowa urodziła się w 1957 roku w Jędrzejowie. Jest absolwentką teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dziennikarka współpracująca z lokalnymi i krajowymi czasopismami. Miłośniczka gór bliskich oraz dalekich podróży. Autorka książek: Korzenie i skrzydła. Opowieści o Jędrzejowie, Zapiski prowincjonalne oraz Zabójcza przepowiednia. Wiele lat temu, kiedy […]