Wystawa to opowieść o polskiej prowincji w kontekście komunikacji. Sieć kolejowa i stacje wraz z całą infrastrukturą, w tym zwłaszcza tablice stacyjne z nazwami miejscowości są punktem wyjścia do zaproszenia odbiorcy do swoistej zabawy wieloznacznością polskich nazw miejscowości, które w niestandardowych zestawieniach nabierają nowych, nieoczekiwanych znaczeń.
Wystawa
Pierwsza część wystawy to obrazy – będące do pewnego stopnia rekonstrukcją tablic stacyjnych, jednak z uwagi na ogromne rozmiary oryginałów – są one znacznie pomniejszone, proporcje zaś zgodne z oryginałem. Tkanka malarska oddaje kolorystykę, typografię, sposób montażu czy uszkodzenia konkretnych tablic, przy czym każdy obraz jest dokładnym zapisem momentu, w którym oryginalną tablicę zobaczył artysta i podobnie, jak Claude Monet w swoich widokach fasady katedry w Rouen – zarejestrował w nim barwy wynikające z konkretnej pory roku i dnia. Pośród prezentowanych obrazów znajdą się także prace wykonane specjalnie na wystawę w naszym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
Drugim elementem jest projekcja zbudowana z fotografii kolejowej infrastruktury: stacji czy przystanków kolejowych, prawie zupełnie pozbawionych podróżnych i jakichkolwiek innych przejawów życia. Wprowadza ona w odpowiedni nastrój ukazując jednocześnie kontekst, z którego wydobyto tablice z nazwami miejscowości.
Otwarcie wystawy odbędzie się w sobotę, 30 lipca o godz. 18:00 w Pawilonie Wystawowym Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie / pl. Tadeusza Kościuszki 7-8. Wystawa potrwa do 2 października.
Autor
Igor Przybylski – (dr hab.), ur. w 1974 r. Dyplom w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2002 r. Uprawia malarstwo, tworzy filmy, fotografie, collage i performance, komponuje muzykę. Od 2020 r. prowadzi III Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa w warszawskiej ASP jako prof. ASP. Autor ponad 40 wystaw indywidualnych i kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Od wielu lat konsekwentnie zajmuje go temat transportu publicznego, fascynuje się koleją, lokomotywami, autobusami. Pasja Przybylskiego stała się niemal wyłącznym motywem jego twórczości. Najbardziej interesują go te rodzaje i marki środków komunikacji, których lata świetności już minęły i powoli są wycofywane z ulic miast. Nadaje to jego projektom szczególnej nuty nostalgii. Wernisaż uzupełni muzyczna niespodzianka w wykonaniu artysty.
Czytasz, ale czy pomagasz?
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
W najbliższą niedzielę, 24 lipca w Parafii Świętego Marcina b.w. i Świętego Jakuba Apostoła w Ciernie-Żabieńcu odbędzie się odpust parafialny ku czci Św. Jakuba Apostoła. Kościół w Ciernie-Żabieńcu / fot. Wikipedia, lic. CC BY-SA 3.0 Odpustowi parafialnemu towarzyszyć będzie "Kiermasz ciast" z których przychód zostanie przeznaczony na rzecz renowacji parafialnych organów. Kiermasz ciast przygotują członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu parafii. Proboszcz parafii w Ciernie-Żabieńcu, ks. Marek Bębenek serdecznie zaprasza […]