26 lipca park Jordana zamieni się w centrum białoruskiej kultury. Letni Piknik Letucień – jeden z największych festiwali białoruskiej diaspory w Polsce – po raz szósty zaprasza krakowian na bezpłatne święto muzyki, sztuki i kuchni. Dlaczego Białorusini organizują festiwal w Krakowie?
Od 2020 roku, po sfałszowanych wyborach prezydenckich na Białorusi, w Polsce schronienie znalazło około 200-250 tysięcy Białorusinów. Większość z nich nie może wrócić do kraju ze względu na represje polityczne – grożą im aresztowania i więzienie.
“Nasz festiwal to odpowiedź na tęsknotę za ojczyzną i potrzebę zachowania kultury,” mówią organizatorzy. “Ale to także nasze podziękowanie Polsce za gościnność i sposób na pokazanie Polakom, kim jesteśmy.”
Pierwszy Letni Piknik Letucień w 2020 roku zgromadził zaledwie 60 osób, które spotkały się, aby poznać się i rozpocząć rozwój lokalnej diaspory. Rekordowy 2024 rok przyciągnął do 5000 uczestników z całej Polski i zagranicy. Organizatorzy spodziewają się w tym roku jeszcze większej liczby odwiedzających.
“To nie jest impreza zamknięta. Serdecznie zapraszamy naszych polskich przyjaciół i sąsiadów. Przyjdźcie z rodzinami, poznajmy się, porozmawiajmy. To święto nas wszystkich”, zapraszają organizatorzy.
Park Jordana zmieni się w prawdziwe białoruskie miasteczko z trzema scenami muzycznymi i dziewięcioma strefami tematycznymi. Na Scenie Głównej wystąpią białoruscy artyści, a na elektronicznej zabawią DJ-e z trzech krajów. Scena etniczna zaprezentuje krakowski zespół Laleja oraz artystów z Koza Gada i Trava.
Rodziny z dziećmi będą miały do dyspozycji specjalną strefę z warsztatami i animacjami. Miłośnicy sztuki będą mogli poznać prace współczesnych białoruskich artystów. Food Court to będzie wyjątkowa okazja, by spróbować autentycznych białoruskich smaków, których nie znajdziecie w krakowskich restauracjach.
W tym roku po raz pierwszy mamy strefę psychologiczną dla odpoczynku. A na kiermaszu rzemieślników będziecie mogli kupić prezenty dla siebie i swoich bliskich.
Program rozpocznie się po godzinie 11, a ostatni koncert odbędzie się około godziny 21.
Organizatorzy – ponad 100 wolontariuszy pracujących bez wynagrodzenia – szukają wsparcia na organizację festiwalu. W ubiegłym roku 40% budżetu stanowiły darowizny. “Nie mamy wielkich sponsorów ani wsparcia instytucjonalnego,” tłumaczy organizator. “Liczymy na wsparcie społeczności – zarówno białoruskiej, jak i polskiej.”
Za darowizny w określonej wysokości organizatorzy przygotowali prezenty — naklejki, koszulki, torby, bilety na afterparty i wyjątkowe świeczki. Każdy, kto chce
wesprzeć festiwal, może to zrobić za pośrednictwem zbiórki pod adresem: https://zrzutka.pl/z/ltcn2025.
Zapraszamy do śledzenia aktualności dotyczących festiwalu na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1840658109826316 (w języku polskim). Strona internetowa w języku polskim: https://ltcn.pl/
Wydarzenie było organizowane przez Białoruskie Stowarzyszenie “Krok” przy współfinansowaniu ze środków Miasta Krakowa.