today14 sierpnia 2022 402 1
Podczas gminnych Dożynek, które odbyły się w niedzielę 14 sierpnia w parku przy Dworku Mikołaja Reja w Nagłowicach rolnicy, ich rodziny i mieszkańcy gminy dziękowali Bogu za plony oraz, kultywując dożynkowe tradycje, świetnie się bawili.
Dożynki rozpoczęły się o godzinie 15. uroczystą mszą świętą dziękczynną odprawioną w kościele parafialnym Matki Bożej Różańcowej w Nagłowicach. W liturgii udział wzięły między innymi poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Nagłowice, starostowie dożynek, władze samorządowe, członkinie kół gospodyń wiejkich i mieszkańcy gminy.
Po mszy na placu kościoła uformował się korowód dożynkowy, który przy muzyce ludowej wygrywanej przez kilkuosobową kapelę przemaszerował do parku przy Dworku Mikołaja Reja, gdzie odbywały się dalsze części obrzędów.
Przed sceną ustawionych zostało, aż trzynaście wieńców dożynkowych wykonanych, z reguły, przez członkinie z kół gospodyń wiejskich z: Zagórza, Brynicy Mokrej, Deszna, Jaronowic, Nagłowic, Cacowa, Cierno-Żabieńca, Rakoszyna, Warzyna, Nowej Wsi, a także przez mieszkańców sołectwa Ślęcin i podpiecznych Klubu Seniora “Jesień w kolorze Słońca” z Nowej Wsi.
W tym roku starostami dożynek gminnych w Nagłowicach byli: Joanna Struzik z Nowej Wsi oraz Kamil Zawłocki z Nagłowic. Joanna Struzik prowadzi wraz z mężem gospodarstwo rolne o powierzchni 34 hektarów nastawione głównie na produkcję zbóż oraz trzody chlewnej. Kamil Zawłocki posiada gospodarstwo rolne składające się z 20 hektarów ziemi specjalizujące się w produkcji zbóż – przede wszystkim rzepaku i pszenicy.
Tradycją dożynek gminnych w gminie Nagłowice jest krótkie przedstawienie przybyłym gościom historii miejsca czy miejscowości w którym te dożynki się odbywają. Bardzo skróconą historię Nagłowic i Dworku Mikołaja Reja przeczytał Szczepan Treter – przewodniczący rady gminy, zaś jego córka – Kasia, wyrecytowała wiersz.
W trakcie uroczystości głos zabrał Jacek Lato, wójt gminy Nagłowice, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważne jest rolnictwo oraz przekazał dobre wieści.
– Nie dokuczyła nam susza, tak jak w wielu innych regionach kraju, nie było huraganów i gradobicia. Wydajność z hektara dla rzepaku i zbóż była naprawdę zadowalająca, a miejscami wręcz bardzo dobra. Jedynie drugi pokos traw pozostawiał w niektórych miejscach niedosyt. Jednym zdaniem: mamy za co dziękować i mamy co świętować dzisiaj. – powiedział ze sceny wójt Jacek Lato.
Niespodzianką było zaproszenie na scenę pani Doroty Kaczmarskiej pełniącej funkcję sołtysa wsi Deszno, która w XXIII Krajowym Turnieju Sołtysów w Wąchocku zdobyła wyróżnienie. Puchar i dyplom od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz upominek od samorządu gminy wręczył pani Dorocie wójt Jacek Lato.
– Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że udało mi się tę nagrodę otrzymać – powiedziała Dorota Kaczmarska.
Na artystyczą część obrzędową składały się tak zwane przyśpiewki. Przyśpiewki to krótkie utworki grane na melodię ludową z mocno przekoloryzowanymi, ale nie obraźliwymi tekstami. Zagrała je kapela ludowa. W międzyczasie starostowie dożynek częstowali poświęconym w trakcie mszy świętej chlebem wypieczonym z mąki z tegorocznych zbiorów i swojską kiełbasą.
O dobrą zabawę do białego rana zadbał zespół coverovy NieTaktowni, który mocno udziela się w życiu gminy, między innymi kolędując w Święta Bożego Narodzenia w kaplicy w Warzynie.
Podczas dożynek gminnych w Nagłowicach na dorosłych czekały też: stoiska promocyjne sponsorów dożynek, grill i napitek, a na dzieci takie atrakcje jak zabawy na dmuchańcach, wata cukrowa, lody, czy malowanie twarzy.
Czytasz, ale czy pomagasz?Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! |
Autor: Edgar Wojtasiak
Recytatorzy z całej Polski już mogą zgłaszać się do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Korowód MYŚLI-wskiego", który odbędzie się w piątek, 7 października w Domu Środowisk Twórczych "Pałac Tomasza Zielińskiego" w Kielcach. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski „Korowód MYŚLIwskiego” organizuje Instytut Kultury Ireneusza Ślusarczyka. Konkurs ten pozwala osobom dorosłym oraz młodzieży szkolnej ze szkół średnich zaprezentować swoje umiejętności i talenty recytatorskie w oparciu o niezwykle wartościowe teksty, autorstwa jednego z najwybitniejszych współczesnych […]
DZIĘKUJEMY SERDECZNIE ZA CYKLICZNE WSPARCIE PATRONOM.
Chcesz aby Twoje imię i nazwisko znalazło się wśród Patronów Radia z QLTURĄ? Zostań nim i wspieraj Radio na Zrzutka.pl
Strona radiozkultura.pl korzysta z plików cookies. Czym są pliki cookies i jak je zablokować dowiesz się czytając Politykę prywatności.
Radio nie funkcjonowałoby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
COPYRIGHT © 2020-2021. INSTYTUT KULTURY IRENEUSZA ŚLUSARCZYKA WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE. DESIGNED BY EDGAR WOJTASIAK