W niedzielę, 15 maja w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyły się eliminacje rejonowe do 46. Buskich Spotkań z Folklorem. Wykonawcy walczyli o nominacje do konkursu finałowego, który odbędzie się 21 i 22 maja w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju.
Na scenie w szranki stanęło 30 podmiotów wykonawczych: solistów, kapel ludowych, zespołów pieśni i tańca i zespołów śpiewaczych z powiatów: jędrzejowskiego, koneckiego, skarżyskiego, włoszczowskiego i z gminy Łopuszno.
W eliminacjach udział wzięło:
7 zespołów śpiewaczych: „Korytniczanki”, „Cieślaneczki”, „Rykoszyn”, „Bochenianki” Zespół Ludowy z Mokrej, Zespół Obrzędowy „Kowalanki”, Zespół Folklorystyczny „Siedlecczanie”,
14 solistów: Czesław Wojsław, Ryszard Kwiecień, Edward Gola, Sławomir Moczarski, Stanisław Malicki, Wiktor Karwat, Henryk Cacek, Monika Walas, Tadeusz Gliwiński, Stanisław Woźniak, Zdzisław Żelichowski, Helena Pękalska, Maciej Ulewiński, Krzysztof Zmarzły,
4 kapele ludowe: kapela Czesława Wojsława, kapela Edwarda Goli, kapela Kamila Połonka, kapela Macieja Ulewińskiego,
oraz 4 zespoły pieśni i tańca: „Skokotliwi”, „Morawica”, „Łopuszno” i Domu Kultury w Małogoszczu.
Wykonawców oceniała Rada Artystyczna w składzie:
dr Alicja Trukszyn – językoznawczyni, etnolożka i folklorystka, Wojewódzki Domu Kultury w Kielcach,
Michał Stachurski – muzyk, Wojewódzki Domu Kultury w Kielcach,
Radosław Suliga – muzyk, Wojewódzki Domu Kultury w Kielcach.
Po obejrzeniu wszystkich prezentacji, jury udało się na naradę, a na scenie jędrzejowskiego Centrum Kultury pojawili się wyjątkowi artyści; wystąpił bowiem zespół „Regeni Aron”, który pochodzi z małej miejscowości – Arcus w Transylwanii w Rumunii. Transylwania to region zamieszkiwany przez Węgrów, stąd też członkowie „Regeni Aron” śpiewali po węgiersku. Zespół w tym roku świętuje swoje 100-lecie istnienia. Do Polski przyjechali w ramach projektu Erasmus – edukacja dorosłych, realizowanego przez Stowarzyszenie IMPAKT z Kielc.
Po koncercie rumuńskiego zespołu przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie nominacji do udziału w konkursie finałowym 46. Buskich Spotkań z Folklorem, który odbędzie się 21 i 22 maja w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. I tak Rada Artystyczna do udziału w finale nominowała następujących wykonawców:
Zespół Śpiewaczy „Siedlecczanie”,
Zespół Ludowy z Mokrej,
Zespół Śpiewaczy „Rykoszyn”,
Zespół Śpiewaczy „Kowalanki”,
Zespół Śpiewaczy „Korytniczanki”,
Dariusza Adamczyka – solistę,
Monikę Walas – solistkę,
Stanisława Woźniaka – solistę,
Henryka Cacka – solistę,
Macieja Ulewińskiego – solistę,
Wiktora Karwata – solistę, 18-latka dla którego był to debiut konkursowy,
Edwarda Golę – solistę,
Zespół Pieśni i Tańca „Łopuszno”,
Zespół Pieśni i Tańca Domu Kultury w Małogoszczu,
Zespół Pieśni i Tańca „Skokotliwi”,
Kapelę Ludową Kamila Połonka,
Kapelę Ludową Macieja Ulewińskiego,
Kapelę Ludową Edwarda Goli.
Jak powiedział Michał Stachurski, który jest jurorem Buskich Spotkań z Folklorem od 13 lat, na tegorocznych eliminacjach rejonowych w Jędrzejowie, poziom prezentacji był zdecydowanie najwyższy ze wszystkich.
Konkurs finałowy 46. Buskich Spotkań z Folklorem odbędzie się 21 i 22 maja od godziny 11:00 w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju, zaś koncert laureatów odbędzie się 12 czerwca, również o godzinie 11:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Celem Buskich Spotkań z Folklorem jest ocena i dokumentacja folkloru województwa świętokrzyskiego, popularyzacja muzykowania, śpiewów i tańców ludowych, artystyczna konfrontacja zespołów folklorystycznych województwa świętokrzyskiego oraz promocja kultury ludowej.
Organizatorem Buskich Spotkań z Folklorem jest Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach.
Czytasz, ale czy pomagasz?
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
Czytasz, ale czy pomagasz?
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych Patronów! Dołącz do nich i stań się Mecenasem Kultury! Twoje wsparcie pozwoli dalej Radiu działać.
W sobotę, 14 maja odbędzie się Jędrzejowska Noc Muzeów. W tym dniu bezpłatnie będzie można zwiedzać ekspozycje i wnętrza instytucji kultury miasta i powiatu jędrzejowskiego, które przyłączyły się do akcji, a na wszystkich zwiedzających czeka moc wrażeń i darmowy transport komunikacją miejską. Program Jędrzejowskiej Nocy Muzeów MUZEUM IM. PRZYPKOWSKICH pl. T. Kościuszki 7-8 19:30-00:00 – OGRÓD CZASU NOCĄ – wyjątkowa okazja, by zobaczyć Ogród Czasu w nocnej odsłonie, oświetlony kolorowymi […]