W broszurce poświęconej artyście wytłumaczono skąd wzięła się inspiracja do nazwania wystawy. Obrazy Oraczewskiego: Zderzają się. Impakt i nieoczekiwane zaburzenie perspektyw otwierają nowe możliwości percepcji.
Wystawa jest podzielona na kilka części. W każdej z nich zaprezentowane zostały obrazy Oraczewskiego, które powstały w latach 90. XX i po roku 2000. Dodatkowym elementem wystawy jest nagrana rozmowa z artystą i przykuwająca uwagę instalacja o nazwie – Gniazdo. Powstała ona w 2023 r. z drewna, sznurka, pióra, liści oraz gąbki. Instalacja jest symbolem domu/bezpieczeństwa, ale też nawiązuje do przeżyć artysty, który usiłuje odnaleźć swoją wewnętrzną siłę i miejsce w społeczeństwie.
Prezentowane obrazy odwołują się do kilku tematów. Jednym z nich jest historia. Józef Krzysztof Oraczewski przedstawił skomplikowane dzieje Polski m.in. w dziele Krakowiacy i górale oraz Ważne znaki. Walcząca. Ten ostatni obraz bezpośrednio nawiązuje do losów Polaków podczas II wojny światowej. Są też obrazy, w których autor zaprezentował grę kolorów, motywy zwierząt, roślin i krajobrazów. Dotyczy to dzieł takich jak – Światło ze szczytu, Zderzenia 6 oraz Anioł.
Ciekawym uzupełnieniem wystawy są zaprezentowane fragmenty wypowiedzi artysty. Dotyczą one przemyśleń autora nad życiem każdego człowieka, które nie jest wolne problemów: Człowiek jest istotą niezwykle złożoną: pomiędzy korzeniami, wrośniętymi w miejsca, historię, innych ludzi, a głową, noszoną w chmurach i rozłożonymi skrzydłami, rozciąga się skomplikowana materia emocji, pragnień, napięć i konfliktów. Niektóre fragmenty wypowiedzi bezpośrednio odnoszą się do warsztatu malarskiego artysty: Światło jest dla mnie wielką fascynacją. Chodzi nie tylko o jego zdolność do wydobywania barw i rozjaśniania ciemności. Chodzi również o prędkość, z jaką przemierza przestrzeń. Dla mnie to symbol wolności w swojej najczystszej postaci.